Živali

Kivi:  

Kívi je edini rod ptičev iz družine kivijev. Živi samo na Novi Zelandiji. To družino so tradicionalno uvrščali v red nojevcev, v novejši pa predstavlja samostojni red kivijev. Te nenavadne živali so morda kdaj živele tudi v drugih delih sveta, zdaj pa jih ni moč najti nikjer drugje kot na novozelandskem otočju. So ptiči brez peruti, z dolgim roženim kljunom. Njihovo grobo perje je bolj podobno rjavemu kožuhu. Z močnimi nogami razbrskajo zemljo in nato kljuva po tleh. Pri iskanju plena jim pomagata dve nosnici na koncu kljuna. Kiviji so nočno aktivne ptice - dan preživijo v svojem brlogu. Za mladiče skrbi samec.

Emu:

Emu  je največja avtohtona vrsta ptiča v Avstraliji in na Novi Zelandiji ter takoj za nojem druga največja na svetu. Predstavniki zrastejo tudi do 1,8 m in tehtajo do 45 kilogramov.

Ima dolg vrat, majhno glavo in zelo dolge noge. Teče zelo hitro (do 50 km/h), zna pa tudi plavati. Pokrita je z dolgimi, debelimi peresi, ki so temno rjavo do sivo - rjavo obarvani. Njihova glava ima krajša peresa, oster kljun, velike oči in po navadi modro grlo. Imajo izjemno dolge noge s tremi prsti. Samci in samice so si med seboj podobni, le da so samice nekoliko večje.

Življenjska doba je približno šest let. Parijo se od drugega leta starosti naprej. Samica leže temno zelena jajca (5 do 10) v en meter široko gnezdo, ki je zgrajeno iz trave in plevela, zgradi pa ga samec in stoji na tleh. Samec vali jajca 8 tednov. Med tem časom le redko zapusti gnezdo, preživlja pa se s plastmi maščobe, ki si jih je nabral pred gnezdenjem. Ko se mladiči izvalijo, skrbi samec zanje še nadaljnjih 6-9 mesecev.

Živijo v velikih jatah na travnatih ravninah, odprtih gozdovih, grmičastih pokrajinah, puščavah, razen v deževnih gozdovih. Jedo travo, sadje, semena in žuželke.

Nazaj na stran o maorih  Naprej na stran o športih