PRAVILA


Igra poteka na nogometnem igrišču. To je z travo prekrita in z belimi črtami označena štirikotna površina. Pri mednarodnih tekmah mora biti dolžina med 100 in 110 metri širina pa med 64 in 75 metri. Sredi obeh krajših stranic stoji gol višine 2,44 m in širine 7,32 m, ki je z vseh strani z izjemo ploskve, ki je obrnjena proti notranjosti igrišča, obdan z mrežo. Z belo barvo so označene še črta, ki po dolžini deli igrišče na dve enaki polovici, sredina igrišča in osrednja krožnica določata začetni položaj igre. Pred vsakimi vrati sta ravno tako belo označena tudi dva prostora. Manjši trikotnik določa prostor iz kjer vratar izvaja goalavt. Večji pravokotnik se imenuje kazenski prostor, v žargonu tudi šestnajsterec. Njegove stranice so od golove črte oziroma vratnic oddaljene 18 jardov (16,5 m). Znotraj kazenskega prostora je označena tudi točka, s katere se izvaja kazen - penal. Del krožnice s središčem v tej točki in s polmerom 10 jardov (9,5 m), ki pade izven kazenskega prostora, je ravno tako označen s črtami in označuje mesto, kjer se med izvajanjem najstrožje kazni lahko nahaja samo tisti, ki jo izvaja in tisti, ki jo prejema. Vsa štiri oglišča igralne površine so označena s krožnico polmera 1 m, od koder se izvaja udarec iz kota.

 Nogometna žoga mora biti okrogla. Obseg žoge je lahko največ od okoli 20 do 30cm.

 Vrata ali gol sestavljata dve navpični vratnici, stoječi v enaki razdalji od kotnih zastavic in oddaljeni  7, 32 m ena od druge. Vratnici sta povezani z vodoravno prečko. Spodnji rob prečke mora biti dvignjen 2, 44 m nad zemljo. Širina in debelina vratnic in prečke ne smeta biti večji od 12 cm. Vratnica in prečka morata biti enako široki.

Mreža iz konoplje, jute ali najlona mora biti napeta in postavljena pravilno, tako da ima vratar dovolj prostora za gibanje.

 Zaradi varnosti mora biti igrišče ograjeno z zaščitno ograjo, ki je najmanj dva metra oddaljena od vzdolžne in najmanj tri metre od prečne črte, razen pri mednarodnih tekmah, ko mora biti ograja najmanj sedem metrov za prečno črto za fotografsko linijo.

 Tekmo igrata dve moštvi, ki imata največ po 11 igralcev, od katerih je eden vratar. Vsako moštvo ima tudi rezervne igralce, ki lahko nadomestijo igralce v polju. Dovoljene so tri menjave. Vsako moštvo ima svojega kapetana, ki je odgovoren za obnašanje svojih soigralcev in lahko edini kontaktira s sodnikom.

 Obvezna osnovna oprema igralca je dres oziroma majica, hlačke, nogavice - dokolenke, ščitniki in čevlji. Pomembno je, da igralec na sebi ne nosi ničesar, kar bi bilo nevarno za druge igralce. Vratar mora nositi barve, ki se razlikujejo od drugih.

 Za vodenje vsake tekme se določi sodnika. Sodnik sprejema odločitve, ki jih lahko spremeni dokler se igra ne nadaljuje. Vseskozi je pod velikim pritiskom igralcev in gledalcev. Vedno mora biti nepristranski in čim manj ovirati igro. Pomagata mu 2 stranska sodnika.

 Izbor strani in začetnega udarca se izvrši s pomočjo kovanca. Igra se začne, ko igralec po sodnikovem žvižgu z nogo udari žogo. Dokler udarec ni izveden, se morajo vsi igralci nahajati na svoji polovici igrišča, igralci moštva, ki ne izvajajo udarca, pa morajo biti izven sredinskega kroga. Začetni udarec se izvaja na začetku tekme, po doseženem zadetku in po odmoru.

DOMOV

KAJ JE TO

ZGODOVINA

LIGE IN TEKMOVANJA

O MENI =)


Nogometna žoga                                                                                Nogometni sodnik

       Žoga med igro

    Nogometna računalniška igra: FIFA09 (ena najuspešnejših športnih igric sploh)

  Nogometna dvorana za dvoranski nogomet