ZGODOVINA

Nogomet je zgodovina znamenj, simbolov, bogov in iger. Šport je pomemben zgodovinski vir vseh civilizacij. Tam se je rodila in izoblikovala igra, ki jo poznamo pod imenom nogomet.

Pred 3400 leti so v deželi, ki ji danes pravimo Mehika Indijanci igrali prvo ekipno igro z žogo iz kavčuka. Prevzeli so jo tudi Maji. Žoga je predstavljala Sonce. Njegovo moč in rodovitnost. Vodjo poraženega moštva so žrtvovali bogovom.

Nogomet so igrali tudi Kitajci  200 let pr. n. št., ki so igro imenovali Tsu Chu ( Tsu pomeni brcati, Chu pa pomeni zoga iz natlačenega usnja). Zanimivo je, da so bili prvi igralci nogometa kar vladarji dinastije. Grki in Rimljani so imeli več različic iger z žogo (npr. episkuros in harpastum),  nekaj od teh iger so po vsej verjetnosti igrali z nogami. V 7 stoletju so Japonci imeli različico nogometa, ki se je imenovala Kemari. V 14. stoletju je v Firencah prav tako obstajala igra z imenom calcio (giuoco del calcio - igra brcanja). V tej igri je sodelovalo 54 igralcev in 6 sodnikov ter je dovoljevala tudi igro z roko.

V Britaniji igro prvič zasledimo v 12. stoletju, ko so jo igrali po mestih igrale različne tolpe, ki so skozi igro kazale svojo moč, igrali pa so jo tudi na podeželju. Igre se je udeleževalo veliko število igralcev in gola sta bila narazen tudi miljo in več. Igra je bila pogosto zelo nasilna in nevarna, zato je bila povezana s Shrovetide (dan ko so ljudje navadno spovedali) in se je zanjo uveljavilo ime Shrovetide Football. Oblike tega nogometa so se v Angliji uveljavile tudi do začetka 20. stoletja. Angleški kralji so ta nogomet skozi  zgodovino z različnimi odloki  poskušali  zatreti, a jim ni uspelo. Nasprotno, nogomet je v času vladanja Tudorjev in Stuartov postal še bolj priljubljen. Oliver  Cromwell  ga je sicer začasno prepovedal, pa so ga pod  vladavino Charlesa II začeli ponovno igrati. V 18. stoletju je postal  popularen na angleških javnih šolah in je še vedno vključeval večje število nogometašev. Nekaj javnih šol pa je razvilo bolj organizirane oblike in te so preživele na Etonu (Eton Wall  Game, Eton Field  Game), Harrowu (Harrow Football) in Winchestru (Winchester Football).

DOMOV

KAJ JE TO