Naravne znamenitosti Slovenije

 Slovenija je polna naravnih znamenitosti. Na majhnem koščku Evrope imamo značilnosti alpskega, sredozemskega, kraškega in panonskega sveta. Predstavljamo vam te posebnosti naše dežele, ki vas vabijo, da si jih seveda kakšen prost dan tudi ogledate. Predvsem pa velja, da varujmo naravo in se zavedajmo njene vrednosti.


Slovenijo bogati na tisoče kraških jam in brezen. Najbolj znana je Postojnska jama, Škocjanske jame pa so vpisane v seznam svetovne in naravne dediščine pri Unescu. Prelepa in posebna je Snežna jama na Raduhi, ki ima ledene kapnike.

Prelepe Škocjanske jame

Ogromno izvirov, vrelcev, slapov in jezer je na vsakem koncu Slovenije drugačnih. Slapovi in brzice spremljajo Sočo, Savo, Krko, Savinjo in številne druge reke skozi tesne soteske in čez široke doline. V severovzhodni Sloveniji je nešteto termalnih in mineralnih vrelcev, ob katerih so zdravilišča. Večina ledeniških jezer je na območju Triglavskega narodnega parka, ki je največje območje varovane narave pri nas. Triglavski narodni park je edini narodni park v Sloveniji. Zavzema celotne Julijske Alpe in meri 83.807 hektarjev. Najvišja točka, ki je hkrati tudi najvišji vrh Slovenije, je Triglav (2864 m), po katerem nosi park tudi ime. Najnižja točka pa je v Tolminskih koritih (180 m). Prav je, da se zavedamo, da je to najbolj občutljiv svet naravnih ekosistemov, ki jih lahko z nepravilnim ravnanjem tudi porušimo.

Blejsko jezero

Posebej zanimivo je Divje jezero pri Idriji, ki je od leta 1972 urejeno kot prvi slovenski muzej v naravi. Jezero je skrito pod prepadnimi stenami in povezano s še neraziskanim svetom podzemnih voda. Smaragdno jezero takoj doseže veliko globino, kjer se pojavlja slovita človeška ribica. Bogato je tudi rastlinstvo, kjer uspevata kranjski jeglič in kranjska bunika (volčič), v bližini pa uspeva še okoli 150 vrst praprotnic in semenk.

Slovenija je bogata tudi z gozdnimi in pragozdnimi površinami. Po vsej Sloveniji se nahajajo gozdni rezervati, pragozdni pa so v Kočevskem Rogu, na Gorjancih in na Pohorju. Med naravne znamenitosti spadajo tudi posamezna zaščitena drevesa. Krajinski parki z varovanimi gozdovi, rastlinstvom in živalstvom varujejo dediščino posameznega območja - od Strunjana, ki je varovana pokrajina s strmim klifom, Sečoveljskih solin do belokranjske Lahinje z močvirsko botanično zakladnico in ledeniške Logarske doline.
 na himno