ŠPORT

Sara Isaković, slovenska plavalka in mladinska svetovna rekorderka, * 9. junij 1988, Kranj, Slovenija.

Njena družina je kmalu po njenem rojstvu odšla po svetu, ker je njen oče pilot. Nazadnje so bili v Dubaju, kjer je mama, včasih jugoslovanska rekorderka, ob pomoči
trenerke, ki je včasih trenirala Darjana in Boruta Petriča, mlado Saro in njenega brata dvojčka Gala, trenirala plavanje.

Leta 2001 je začela trenirati v radovljiškem klubu Žito Gorenjka, kjer je trener Miha Potočnik takoj videl, da zelo dobro plava in si prizadeva, pridobiti pa je morala še moč in vzdržljivost. Prva leta je Sara nabirala kilometre v bazenu pod Oblo Gorico, a sta od nje dosegali boljše rezultate klubski kolegici Nataša Kejžar in Anja Klinar.


Prvi veliki uspeh je doživela na mladinskem evropskem prvenstvu leta 2003, ko si je na 100 m prosto priborila četrto mesto in ugotovila, da je najboljša v prostem slogu, čeprav je sama želela plavati hrbtno. Leta 2004 je zelo napredovala in na mladinskem prvenstvu na 100 m in 200 m prosto zmagala, pri čemer je na 200 m prosto dosegla tudi svetovni rekord mladinskih prvenstev. S tem si je, kot najmlajša plavalka, priborila mesto v slovenski reprezentanci na olimpijskih igrah v Atenah.

Na sredozemskih igrah je dobila dve srebrni medalji. Leta 2005 je na svetovnem prvenstvu v kanadskem Montrealu postala prva slovenska plavalka, ki je prišla v finale svetovnega prvenstva in dosegla peto mesto. Na državnem prvenstvu v Radovljici je zmagala na 100 m prosto in na 50 m delfin.

V Eindhovnu je leta 2008 po 27 letih priplavala Sloveniji zlato medaljo na Evropskem prvenstvu.


Na Poletnih olimpijskih igrah v Pekingu je Sara dosegla svoj cilj. Osvojila je olimpijsko medaljo v kategoriji 200 metrov prosto. 11. avgusta je na kvalifikacijski tekmi s časom 1:55,86 izbolojšala državni rekord in olimpijski rekord, ki pa ga je že nekaj minut zatem s svetovnim rekordom 1:55:45 popravila italijanska plavalka Federica Pellegrini, ko je plavala v naslednji skupini. Naslednji dan, 12. avgusta je nastopila v polfinalu, kjer je premagala vse konkurentke. Njen čas je bil 1:56:50, druga je bila američanka Katie Hoff (1:57:01), tretja pa Pellegrinijeva s časom 1:57:23.V sredo, 13. avgusta, se je ob 4. uri zjutraj začela finalna tekma. Sara je s časom 1:54,97 osvojila srebrno medaljo. S tem časom je izboljšala slovenski (svoj) državni rekord, hkrati pa za prehitela čas dotedanjega svetovnega rekorda v tej disciplini, ki ga je Pellegrinijeva postavila 2 dni prej. V tekmi je zmagala za 15 stotink hitrejša Federica Pellegrini (1:54:82), bronasto medaljo pa je osvojila Kitajka Džijing Pang s časom 1:55,05. Vse prve tri tekmovalke so plavale boljše od svetovnega rekorda. Za Slovenijo je bila to prva uvrstitev v finale kakšne plavalne tekme in tudi prva plavalna olimpijska medalja, hkrati pa prva medalja pekingških iger.




PRIMOŽ KOZMUS

Brežičan Primož Kozmus je na atletskem memorialu Josefa Odložila v Pragi zmagal v metu kladiva in z 79,60 metra ugnal vso svetovno konkurenco, saj so bili razen olimpijskega zmagovalca in svetovnega prvaka Belorusa Ivana Tihona, ki po zimski poškodbi ne tekmuje, zbrani ta čas vsi najboljši v tej disciplini na svetu. Kozmus dan po tekmi v Varšavi, kjer je tretjič v sezoni orodje vrgel prek 80 metrov, na svoji četrti letošnji tekmi sicer ni presegel magične meje, vendar pa se ji je povsem približal. Drugi je bil Slovak Libor Charfreitag (79,25 m), tretji Italijan Marco Lingua (79,22 m), šele četrti pa lastnik letošnjega najboljšega izida na svetu Krisztian Pars iz Madžarske (77,55 m).



Slovenski rekorder in svetovni podprvak je tokrat začel s 76,85 metra, nato pa zabeležil 75,72 metra, 77,55 in 79,60 metra, v zadnjih dveh serijah pa je prestopil. "Danes sem imel malo sreče, ker sem imel le en dober met. Zadovoljen sem, da sem spet zmagal. Charfreitag je dobro pripravljen, vendar dela prestope. Ostali pa niso veliko pokazali. Pars ima zelo velike tehnične probleme, Lingua pa je fizično odločen, vendar tehnično na zelo nizki ravni in se bo težko potegoval za najvišja mesta, razen če bi se mu posrečilo zadeti izmet. Pred sezono nisem pričakoval štirih zmag, od tega treh prek 80 metrov. Posebej pred tekmo v Pragi sem ocenjeval, da bi me lahko kdo premagal. Sam bom gotovo še izboljšal v formo. Ta čas ocenjujem, da bo v Pekingu za olimpijsko medaljo gotovo dovolj met okrog mojega slovenskega rekorda, okrog 82 metrov," je menil Kozmus in dodal: "Doma bom malo še treniral in v sredo nastopil v Celju."


na himno