1. Kultura
Umetnost in kultura imata posebno mesto v slovenski zgodovini, saj sta pomagali Slovencem - pa tudi nekaterim drugim narodom, ki so živeli v okviru habsburške monarhije - v mnogih pogledih nadomestiti pomanjkanje nacionalnih, političnih in vladnih institucij. Zato je bil razvoj določenih področij kulture proti nacionalnim in političnim ambicijam - predvsem literatura, vokalna glasba in gledališče, ker je vključevalo veliko ljudi.

Zato je razumljivo, da je tudi danes odnos Slovencev do nacionalne kulture zelo intenziven. Ponos na nacionalni kulturi v precejšnji meri še vedno predstavlja nadomestek za nekdanjo pomanjkanje nacionalne suverenosti. Posledično se Slovenija ponaša s precej dobro razvito mrežo kulturnih ustanov, organizacij in združenj, ki so primerljive s kulturno najbolj razvitimi evropskimi državami. V Sloveniji obstaja bogato kulturno življenje, ne samo v večjih mestih v državi, ampak skoraj v vsakem delu Slovenije.

Kljub očitno policentrični organizaciji kulture - kar pomeni, da so kulturne ustanove precej enakomerno porazdeljene - vir financiranja prihaja predvsem iz vlade (kar dve tretjini vsega financiranja), in v veliko manjši meri iz lokalnih skupnosti ali občine.

Oranje in kmetijstvo