6. mobilnost: Italija

Mobilnost v Italiji je zaradi epidemije koronavirusa odpadla. Vsebine se bodo obravnavale na daljavo. Žal se na tak način končuje dvoletni projekt L. O. L (Literacy On Line) v okviru projekta Erasmus+. Aktivnosti učencev za zadnjo mobilnost, ki se bo izpeljala na daljavo, si lahko preberete tukaj.

Po 5. mobilnosti: Španija (2. marec–6. marec)

Med vsebinami, ki so jih učenci spoznavali na mobilnosti v Španiji, so bile tudi značilnosti lažnih novic in kako jih prepoznamo. Po povratku v Slovenijo pa so morale učenke v parih zapisati resnično ali lažno novico. Novice naših učencev si lahko preberete na tej povezavi.

5. mobilnost: Španija (2. marec–6. marec 2020)

Ekipa LOL: učenke Evelin, Hana, Neža, Neli in učitelji: Jerneja Osredkar, Urška Šetina, Mitja Vatovec in Renata More smo se družili s partnerskima šolama s Češke in Španije v prijaznem mestecu Olot. Učenci so prebivali pri družinah, ki so bile izjemno gostoljubne, in za teden dni smo postali del skupnosti šolarjev, ki obiskuje Escola Pia Olot. Spoznavali smo okolico šole in se ukvarjali s krovno temo našega srečanja: lažne novice. V sredo smo obiskali Barcelono, glavno mesto Katalonije in drugo največje mesto v Španiji, kjer smo si ogledali muzej sodobne umetnosti in uživali ob spoznavanju zgodovine videoigric od začetkov pa do današnjih dni. Sprehod po mestu z vodičko pa nas je popeljal v zgodovino mesta ter v mestni vrvež sedanjosti. Teden je minil v medsebojnem razumevanju in prijateljskem vzdušju.

Zadnja mobilnost v Italiji je zaradi širjenja korona virusa še v zraku, vendar držimo pesti, da nam jo bo uspelo izpeljati v mesecu maju.

Priprave na 5. mobilnost: Španija (2. marec–6. marec 2020)

V času priprav na mobilnost v Španiji se z učenci, ki so vključeni v projekt, ukvarjamo z raziskovanjem lažnih novic. Zdi se, da jim ne moremo ubežati in da so jim podvrženi tudi resni mediji. Lažne novice imajo moč, če smo (pre)zaupljiva množica in ne znamo presojati in preverjati podatkov. Z učenci se učimo, kako ločiti zrnje od plev in kako postati pametni bralci novic.

Spodaj vam ponujamo koristne informacije s področja lažnih novic, ker si želimo, da bi postali kritični bralci medijev.

Lažne novice: novinarstvo pod časovnim pritiskom

Lažne novice: kako jih prepoznati, na koga se zanesti, kje biti previdni?

4. mobilnost: Ciper (21. oktober–25. oktober 2019)

Z ekipo LOL, ki so jo tokrat predstavljali Evelin, Tea, Teodora, Tjaša, Josip in Evan Max, smo obiskali ciprsko šolo v Larnaci, kjer smo se srečali s člani drugih držav, ki sodelujejo v projektu. Naši učenci so prebivali pri družinah in tako spoznali vsakdan svojih ciprskih vrstnikov doma in v šoli. Na gostovanju so preko delavnic spoznavali posledice  spletnega ustrahovanja, nevarnosti na spletu in kakšen digitalni odtis puščamo, ko ga uporabljamo. Njihova naloga je bila izdelati digitalni miselni vzorec o vsebinah, ki so jih spoznali. V sredo smo obiskali Nikozijo in začutili utrip ciprskega glavnega mesta.

Ob zaključku srečanja pa smo načrtovali aktivnosti za 5. mobilnost, ki bo potekala v Španiji, in sicer od 2. do 6. marca 2020.

2. mobilnost: Portugalska (11. marec–15. marec 2019)

Z ekipo LOL smo obiskali portugalsko šolo v Bragi. Tam smo se srečali tudi s člani drugih držav članic v projektu. Naši učenci Luka Predalič, Nejc Srebot, Mina Kadič, Anja Kozlevčar, Lara Matos in Maša Šircelj so prebivali pri družinah in tako spoznali vsakdan svojih portugalskih vrstnikov doma in v šoli. Na gostovanju smo se predstavili s posterjem, ki smo ga predhodno izdelali na naših srečanjih doma, ter z 10 fotografijami na temo (ne)varnosti na spletu. Učenci so več kot odlično opravili svojo nalogo in se še posebno izkazali v znanju angleščine in nastopanja. Ob fotografijah so sestavili zgodbo, ki je opozarjala na pasti spleta. S svojimi vrstniki so zapisali 10 vprašanj, ki so vezani na temo projekta. V sredo smo obiskali Porto in začutili utrip portugalskega mesta, ulične glasbe in seveda ni šlo brez ogleda vinske kleti, ki ima dolgo tradicijo.

Ob zaključku srečanja pa smo načrtovali aktivnosti za 3. mobilnost, ki bo potekala v Sloveniji, in sicer od 27. 5. 2019 do 31. 5. 2019.

1. mobilnost: Češka (22. oktober–26. oktober 2018)

Na prvi mobilnosti na Češkem so države članice projekta predstavile svojo deželo in šolo. Našo šolo so uspešno zastopali devetošolci: Žiga Melihen, Maša Mrak, Živa Jančar Bauman, Nejc Srebot in Špela Huško, v spremstvu ravnateljice Mojce Pajnič Kirn in učiteljic Jerneje Osredkar in Renate More.

Že v fazi priprav doma so članice izdelale svoje predloge za logo projekta. Vsaka je pripravila tri, nato je bil med vsemi izbran najboljši, ki bo projekt predstavljal obe leti. Učenci in učitelji vseh držav so izbrali logo, ki ga je prispevala naša država.

Učenci so v tem tednu bivali pri čeških družinah in spoznavali med drugim njihov način življenja, kulturo in šolo. Obiskali smo tudi češko prestolnico Prago in spoznavali bližnjo okolico šole češke gostiteljice OŠ Hutnik. V delavnicah na šoli so učenci obravnavali nasilje na spletu. Naši učenci so na Češkem pisali tudi dnevnik, v katerega so beležili utrinke iz obiska na Češkem. Svoje izkušnje in spoznanja so delili na srečanju vseh sodelujočih učencev naše šole v projektu L.O.L.

Na prvi mobilnosti smo tudi načrtovali naše aktivnosti za drugo mobilnost, ki bo v marcu 2019 na Portugalskem.

Renata More, koordinator projekta

Priprave na 1. mobilnost: Češka (22. 10.–26. 10. 2018)

Učenci bodo predstavili našo državo in našo šolo.

Predstavitev Slovenije

Prejšnja stran: O projektu